1. PRZEZNACZENIE
Zraszacz hydrauliczny przeznaczony jest do rozbryzgowego, równomiernego nawilżania ściekami złoża biologicznego, na którym jest hodowany osad czynny, biorący udział w procesie oczyszczania.
2. ZASADA DZIAŁANIA
Zraszacz osadu współpracuje technologicznie ze złożem osadu czynnego, a hydraulicznie- z osadnikiem wstępnym (piaskownikiem) reaktora biologicznego oczyszczalni. Celem technologicznym zraszacza jest rozdrobnienie i napowietrzenie oraz równomierne rozprowadzanie strugi ścieków po powierzchni złoża biologicznego. Poprzez układ hydrauliczny, oczyszczone wstępnie ścieki spływają grawitacyjnie do studni retencyjno- przelewowej, skąd po odpowiednim spiętrzeniu, przepływają zamkniętym rurociągiem do zraszacza. Na skutek ciśnienia hydrostatycznego wypełniają układ hydrauliczny zraszacza, łącznie z głowicą i ramionami zraszającymi. W głowicy zraszacza wytwarza się poduszka powietrzna, wypychając równomiernie ścieki przez wszytki otwory zraszające ramion. Wypływające z określoną prędkością, zależna od ciśnienia hydrostatycznego, strumienie ścieków, uzyskują odpowiednią energię kinetyczną, która na zasadzie odrzutu wprawia w ruch obrotowy ramiona zraszacza. Prędkość obrotowa zraszacza jest zależna od wysokości słupa spiętrzenia ścieków odraz współczynnika start hydraulicznych i mechanicznych układu.
UWAGA: Ścieki dopływające do zraszacza muszą być wstępnie oczyszczone na sicie o otworach max ∅6 mm.
3. RYSUNEK POGLĄDOWY ZRASZACZA
4. WYPOSAŻENIE ZRASZACZA
4.1 ZESPÓŁ CENTRALNY
Stanowi podstawę do ułożyskowania i zabudowy wszystkich elementów zraszacza. Wykonana jest z tulei i zwężki. Posiada kołnierz do mocowania wieńcowego łożyska kulkowego oraz kołnierz mocujący cały zraszacz do rury zasilającej.
4.2 OBUDOWA ŁOŻYSKA
To tuleja dwu- kołnierzowa, w której osadzone są pierścienie uszczelniające (zimmeringi), pierścień osadczy Segera oraz płytka osłonowa, wykonana z polietylenu (PE). Dolny kołnierz obudowy jest centymetrowy na ruchomym pierścieniu łożyska, a do górnego jest mocowana głowica zraszacza wraz z ramionami zraszającymi. W obudowie oraz w kołnierzu kolumny znajdują się otwory kontrolne szczelności układu.
4.3 GŁOWICA
Wykonana jest z rury. U dołu posiada kołnierz mocujący do obudowy łożyska, od góry jest szczelnie zamknięta dennicą, a w środkowej części posiada króćce mocujące ramiona zraszające. Do dennicy przyspawane są uszy mocujące odciągi linowe.
4.4 RAMIONA ZRASZAJĄCE
Wykonane są z rury kwadratowej. Na jednym końcu posiadają kołnierze mocujące do głowicy, natomiast drugi koniec jest zamknięty zaślepką gwintowaną. Wzdłuż rury, w płaszczyźnie poziomej pracy ramienia, wykonane są otwory wylotowe (zraszające), odpowiednio rozmieszczone. Na końcach ramion znajdują się otwory oczyszczające o średnicy 10 mm. Ramiona podtrzymywane są odciągami linowymi. Ilość ramion 2-4 uzależniona od przepustowości.
4.5 INSTALACJA STEROWANIA I AUTOMATYKI
Zraszacz jest urządzeniem samosterownym i samonapędzającym się, uzależnionym od napływu ścieków. Po odcięciu dopływu ścieków, następuje stopniowe zmniejszenie prędkości wypływu strumieni zraszających i zatrzymanie zraszacza. Przy znacznych różnicach przepustowości chwilowej zaleca się stosowanie układu zasilającego retencyjno- pompowego, z własnym systemem sterowania.
5. WYKONANIE
– Konstrukcja spawana, wykonana ze stali kwasoodpornej, PN-EN 10088-1, 0H18N9,
– Zamawiający podaje średnice, głębokość zbiornika oraz przepustowość zraszacza.
6. URZĄDZENIA SPEŁNIAJĄ NASTĘPUJĄCE WYMAGANIA NORM
PN-EN 60204-1:2001
PN-EN 60446-1:2002(U)
PN-EN 50274-1:2003(U)
PN-EN 61293:2000
PN-EN 61310-1:2000
PN-EN 61310-2:2001
PN-EN 61310-3:2002
UWAGA! !
Producent zastrzega sobie prawo do zmian konstrukcyjnych bez uprzedzenia.
KARTA KATALOGOWA PRODUKTU:
Karta katalogowa ZRO_ZRASZACZ OBOROTWY